Artykuły

Szlifowanie materiałów budowlanych szlifierkami kątowymi.

Blog

Podczas wykonywania prac naprawczych bardzo często konieczne jest szlifowanie różnych powierzchni do dalszej obróbki lub poszycia. Szlifowanie materiałów budowlanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz można przypisać rodzajowi pracy, ponieważ w przyszłości będą one ukryte za pomocą różnych materiałów wykończeniowych.

Często jest to bardzo czasochłonny proces, który obciąża sprzęt, ręce operatora, aw niektórych przypadkach także plecy. Aby wykonać taką pracę jak najwygodniej i jak najszybciej, warto ostrożnie podejść zarówno do doboru sprzętu, jak i materiałów eksploatacyjnych. Do wykonania takiej pracy stosuje się specjalne noże z segmentami łożyskowymi diamentowymi.

W tym artykule opowiemy Ci wszystko o szlifowaniu materiałów budowlanych na szlifierce kątowej, ponieważ to właśnie szlifierka kątowa jest najczęstszym i najtańszym sprzętem do szlifowania. Jednak przy dużych nakładach pracy tego typu sprzęt jest znacznie gorszy od przemysłowych szlifierek. 

WYBÓR SZLIFIERKI KĄTOWEJ DO SZLIFOWANIA

Najpopularniejszym typem szlifierki kątowej do szlifowania jest szlifierka kątowa o średnicy 125. Jednak rzemieślnicy często biorą bardziej masywne szlifierki kątowe (średnice 150-180-230) i używają ich w parze z przecinakiem 125, ponieważ dzięki swojej wadze stabilizują przecinak podczas pracy, a obciążenie rąk operatora jest znacznie zmniejszone.

Ponieważ najpopularniejsze są frezy o średnicy 125 i szlifierki kątowe, porozmawiamy o nich. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze „szlifierki”?

Moc. Do szlifowania materiałów budowlanych nie stosuje się szlifierek kątowych małej mocy, ponieważ proces ten mocno obciąża napęd, a ich użycie będzie mało wydajne. Minimalna moc szlifierki kątowej 125 do takiej operacji wynosi 1,2 kW, a optymalna 1,4 i więcej. Im wyższa moc, tym szybciej przebiega proces i tym dłużej zużywają się materiały eksploatacyjne.

Rodzaj zasilania. Nie zaleca się używania akumulatorowych szlifierek kątowych, ponieważ często mają one niższe prędkości niż szlifierki sieciowe. Oprócz rewolucji mają gorszą władzę. I jeszcze jeden czynnik – przy długotrwałym przetwarzaniu akumulatory szybko się rozładowują, a ich ciągłe ładowanie doprowadzi do ogólnego zmniejszenia szybkości pracy. Dlatego najlepiej używać sieciowych szlifierek kątowych.

Obroty. Szlifowanie prawie zawsze odbywa się z maksymalną prędkością, dlatego najlepiej wybrać sprzęt o prędkości 11 000 obr./min lub większej. Regulacja prędkości nie jest warunkiem koniecznym, ponieważ jest bardzo rzadko stosowana przy obróbce określonych materiałów.

Producent. Ponieważ operacja szlifowania bardzo mocno obciąża napęd szlifierki kątowej, nie należy używać tanich chińskich producentów sprzętu, ponieważ szybko ulegną awarii. Lepiej od razu kupić droższy sprzęt dobrej marki, a wtedy wytrzyma on wielokrotnie dłużej i zaoszczędzi pieniądze.

Wybierając odpowiednią szlifierkę kątową do szlifowania materiałów budowlanych, możemy bardziej szczegółowo zagłębić się w główne operacje wykonywane.

PODSTAWOWE OPERACJE

W szlifowaniu materiałów budowlanych nie ma wielu podstawowych operacji, ponieważ większość pracy wykonuje się przez cięcie.

Usuwanie zwisów po szalunkach. Po zdemontowaniu szalunku z różnych powierzchni (ściany, stropy, stopnie itp.) w niektórych miejscach widoczne są zacieki betonu, które są bardzo trudne lub nierealistyczne w cięciu. Dlatego do takich operacji stosuje się szlifowanie.

Wyrównywanie posadzek betonowych. Niezależnie od tego, czy jest to zalana nowa podłoga, czy stara z usuniętymi wadami – rzadko jest idealnie równa. A do jego wyrównania nie ma innych metod, z wyjątkiem szlifowania.

Szlifowanie drzwi lub okien. Bardzo trudno jest wyciąć różne otwory do dokładnego rozmiaru, dlatego często stosuje się szlifowanie, aby dopasować takie otwory do wymaganego rozmiaru.

Usuwanie lakieru. Często można spotkać powłoki malarskie na różnych powierzchniach, które należy usunąć przed nałożeniem nowej lub przy układaniu płytek.

Polerowanie artystyczne. Jest to jeden z obszarów wymagających wysokiej czystości obróbki materiału. W szlifowaniu artystycznym można spotkać się z bardzo szeroką gamą obrabianych materiałów, dlatego do tego rodzaju czynności lepiej zaopatrzyć się w szlifierkę kątową z regulacją prędkości i wybrać specjalistyczne frezy.

Обучение УШМ фрезыРУ

Często wszystkie te operacje wykonuje się na betonie, ale można też spotkać inne materiały, które będą różnić się właściwościami fizycznymi, a co za tym idzie będą inaczej przetwarzane.

MATERIAŁY I ICH OBRABIALNOŚĆ

Oprócz tego, że oprócz betonu możemy spotkać się z innymi materiałami, sam beton może być inny i inaczej przetwarzany.

Może to być świeży jastrych, który jest bardzo ścierny i szybko zużywa segmenty, lub może to być stary, wytrzymały beton wysokiej jakości, którego ścieralność jest niezwykle niska, podobnie jak szybkość jego obróbki. Zasadniczy wpływ na obróbkę materiału mają dwa parametry, które mają odwrotnie proporcjonalną zależność – twardość i ścieralność.

Im wyższa ścieralność materiału, tym mniejsza twardość i odwrotnie. Wszystkie materiały budowlane można podzielić na trzy kategorie w zależności od skrawalności – wysoce ścierne, średnio ścierne i mało ścierne.

Таблица абразивностиРУ

Na osi częstotliwość użytkowania pokazuje, jak często dany materiał jest używany w budownictwie, a na drugiej osi ścieralność niektórych materiałów w procentach.

Najczęściej szlifowaniu poddawane są materiały o ścieralności od 40% do 80%.

Таблица абразивности РУ

Wiedząc, z jakim materiałem spotkamy się na stronie i jaki będzie zakres prac, możemy przystąpić do kolejnego etapu – wyboru diamentowego „materiału eksploatacyjnego” do szlifowania.

JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ FREZARKĘ DO MATERIAŁU I ZAKRESU PRAC?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze materiałów eksploatacyjnych, jest zasób i prędkość noża. Spójrzmy na tabelę pozycjonowania, w której podane są te parametry na przykładzie wszystkich frezów TM „ Distar ”.

Rus

Jak widać z tabeli, najszybszy nóż ma najmniejszy zasób, a najbardziej zasobowy ma prawie najniższą prędkość przetwarzania. Ważnym czynnikiem przy wyborze noża jest jego waga.

Co innego szlifujemy podłogę i przenosimy ciężar szlifierki kątowej i noża na obrabiany materiał, a zupełnie inaczej szlifujemy sufit, czy pracujemy na obciążeniu z rozłożonymi ramionami.

Waga przecinarki wpływa nie tylko na zmęczenie operatora, ale również na żywotność sprzętu i komfort pracy, gdyż nadwaga lub niewyważenie znacznie zwiększają efekt żyroskopowy podczas pracy i tym samym dodatkowo obciążają napęd. 

Обучение УШМ фрезы.jpg

Jak widać, waga frezów może się różnić o ponad 60%, co znacząco wpłynie na zmęczenie operatora podczas pracy na wysokości lub z rozłożonymi ramionami. Przyjrzyjmy się teraz bliżej zaletom niektórych frezów.

Ekspert Ponieważ ten frez ma największą wagę, najlepiej używać go podczas szlifowania podłóg.

Posiada również dużą powierzchnię segmentów diamentowych, co zapewnia dobrą płaskość obrabianej powierzchni. Ponadto ten „kubek” jest najbardziej budżetową opcją w TM „ Distar ”.

Roteks. Przecinarka ta ma bardzo ciekawy kształt segmentu bumerangu i jest wyposażona w dodatkowe otwory zmniejszające wagę i poprawiające odpylanie podczas pracy z odkurzaczami małej mocy.

Raptor Najlżejszy frez, który doskonale nadaje się do obróbki dowolnej powierzchni, zarówno na wysokości, jak i na rozłożonych ramionach. Oprócz minimalnej wagi ma wysoką wydajność, co znacznie zmniejsza zmęczenie operatora, ponieważ praca w niewygodnych miejscach będzie przebiegała bardzo szybko.

Beton Pro Beton Uni Te przecinarki firmy TM ” Baumesser ” są najtańsze ze wszystkich powyższych .

Mają stosunkowo niski zasób i są optymalnie przystosowane do wykonywania niewielkich nakładów pracy.

Gdy zadaniem jest zmielenie stosunkowo niewielkich przedmiotów, zamiast kupować droższy i bardziej zaradny „materiał eksploatacyjny”, możesz ograniczyć się do jednej z tych próbek.

Teraz, znając zadania postawione na obiekcie, możesz łatwo zdecydować, który ploter wykona je jak najwygodniej, szybko i najtaniej. Chociaż nie zawsze można połączyć wszystkie trzy opcje!

PRACA Z ODKURZACZEM.

Ze wszystkich rodzajów obróbki diamentowej materiałów budowlanych, szlifowanie wytwarza największą ilość emitowanego pyłu.

Mogą to być kilogramy, a nawet dziesiątki kilogramów ciężkiej zawiesiny, która nie tylko wpływa na narządy oddechowe, ale także przymyka widok podczas pracy w pomieszczeniach i tym samym zmniejsza szybkość pracy.

Dlatego do wygodnej i bardziej wydajnej pracy stosuje się odkurzacze i specjalne dysze do odsysania pyłu podczas szlifowania. 

54

Przecinarki Raptor Rotex najlepiej sprawdzają się przy odsysaniu pyłu , ponieważ posiadają w korpusie dodatkowe otwory, które zwiększają efektywność odsysania pyłu nawet przy pracy ze stosunkowo słabymi odkurzaczami.

Używając tych frezów, proces obróbki jest czysty, wygodny i szybki!

SŁABA WYDAJNOŚĆ SZLIFOWANIA. JAK OSTRZYĆ FREZY DIAMENTOWE?

Gdy mamy do czynienia z materiałem o niskiej ścieralności, ziarna diamentu mogą być szlifowane, a w efekcie prędkość obróbki znacznie spada.

Nie oznacza to, że frez można już wyrzucić i jest on złej jakości, wystarczy otworzyć krawędzie diamentu i wtedy przywrócona zostanie zdolność cięcia, a prędkość obróbki zauważalnie wzrośnie.

Aby skutecznie otworzyć przecinarkę diamentową, trzeba trochę popracować na materiałach silnie ściernych – pianobetonie, gazobetonie, ściernym piaskowcu, świeżym betonie czy asfalcie.

WYNIKI

Podsumowując powyższe, do komfortowego szlifowania materiałów budowlanych potrzebujemy mocnej szlifierki kątowej o dużych prędkościach oraz kilku frezów do różnych zadań i zakresów prac. Dla większego komfortu i czystości pracy pożądane jest zastosowanie odsysania pyłu.

Odpowiednio dobrane materiały eksploatacyjne znacznie przyspieszą pracę, obniżą koszty i odciążą zarówno operatora, jak i elektronarzędzie!

Back to list

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *